صفحه اصلی یادداشت
پیام به مناسبت درگذشت حسن حبیبی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

دریغ و تسلی

دکتر حسن حبیبی مردی که خرد علمی و سیاسی را با نجابت و اخلاق جمع کرده بود و از ذوق هنری و قوه ابداع نیز بهره‌ها داشت در 76 سالگی از این جهان سپنجی رخت به سرای باقی کشید و از انواع رنج‌های جانکاهی که بخصوص در سال‌های آخر عمر به جسم و جانش افتاده بود، رهایی یافت. من دکتر حبیبی را از آن زمان که وارد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شدم، می‌شناسم. او از آغاز جوانی که همزمان در 2 رشته حقوق و فلسفه تحصیل می‌کرد، تا آخرین ساعات زندگیش همواره رهرو دانش و معرفت بود و با اینکه در سراسر عمر خود به سیاست و امر سیاسی مشغول بود و می‌اندیشید، هرگز به جهان و زندگی و فرهنگ، با چشم سیاست نگاه نکرد.

 

 
پیام به مناسبت درگذشت سیمین دانشور مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

شخصیتی ممتاز با ذوقی کم نظیر

درگذشت بانوی فرهنگ و ادب معاصر ایران و یکی از بزرگ‌ترین رمان‌نویسان زبان فارسی ضایعه‌ای بزرگ و مایه درد و دریغ است. دکتر سیمین دانشور که از خاندان فضل و دانش و فرهنگ و همسر مرد بزرگ فرهنگ و ادب معاصر جلال آل احمد بود، از شخصیتی ممتاز و ذوق ادبی و هنری کم‌نظیری بهره داشت، چنان که رمان «سووشون» او در زمره‌ رمان‌های اثرگذار عصر قرار گرفت. او بانویی بافرهنگ و خوش‌سخن، اما کم‌گوی و گزیده‌گو و متواضع و بی‌ادعا و صبور بود. در آثار اواخر عمرش و مخصوصا در «جزیره‌ سرگردانی» که به شیوه‌ای نزدیک به شیوه‌ پست‌مدرن نوشته شده است، قدری از آن‌چه را که در دل داشت و معمولا اظهار نمی‌کرد، بازگفته است. روانش در پرتو رحمت الهی شاد باد که زنی بزرگ بود و از صبر و متانت حاصل از آگاهی به زمان، بهره‌ها داشت.

 
پیام به مناسبت درگذشت حمید سمندریان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

حميد سمندريان

استاد و مرد بزرگ تأتر ايران در سن هشتاد و يک سالگي روي در نقاب خاک کشيد و به  ديار باقي شتافت. شاگردان او و همه اهل تأتر و سينما نشان دادند که قدر او را مي دانسته اند و مي دانند. رسم هميشه اين بوده است که نه قدر زندگان، بلکه قدر اسيران خاک را مي دانسته اند. سمندريان کارگردان بزرگ و  استاد مسلم تأتر  بود، اما اين احترامي که به او نثار شد و مي شود، وجه ديگري هم دارد. سمندريان همه عمر با تأتر زندگي کرد و همه لوازم و سختيهاي آن را به جان پذيرفت و به هيچ کار ديگر و حتي به سينما رو نکرد. نمي دانم آيا او درسهاي چهل پنجاه ساله خود را خود نوشته و تدوين کرده است يا نه، اما غير از آنچه در کلاس درس به شاگردانش آموخته، زندگيش هم براي آنان درس بوده است. سمندريان اهل  هنر  بود و با هنر تأتر زندگي کرد و طرفه اينکه زندگيش هم هنر بود: هنري که همه کس نمي تواند آن را بياموزد. مثل سمندريان  زندگي کردن آسان نيست. وقتي کسي به هنر و معرفتي چندان تعلق دارد که از آن به هيچ چيز ديگر نمي پردازد، زندگي و تعلقش مثال و اسوه اي براي ديگران مي شود. سمندريان شايسته همه احترامي بود که شاگردانش به او گذاشتند. يادش گرامي و روانش شاد باد

 

 
پیام به مناسبت درگذشت نلسون ماندلا مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

در حصار حبس و سیاست نبود

آکادمی علوم آفریقای جنوبی نامه ای به روسای آکادمی های علوم جهان نوشته و در آن پس از ادای احترام به نلسون ماندلا، او را حامی بزرگ علم و نمونه وطن دوستی دانسته است. این نامه تذکری بود که من هم در باب این مرد بزرگ چند سطری بنویسم. ماندلای سیاستمدار بیش از آنکه به سیاست وابسته باشد، به نحوی از آزادی اخلاقی رسیده بود. شان و مقام سیاسی و مجاهدت های آزادیخواهانه ماندلا بزرگ و ستودنی است اما اگر بپرسند او نام و عزت و بزرگی خود را از کجا یافت، آن را در بیرون از سیاست یا در فرا رفتن از مرزهای سیاست باید جست. سیاست، میدان اختلاف و جنگ است و ماندلا مرد صلح و دوستی و بخشش در عین تحمل درد بود.

 

 
به یاد سید جلال الدین آشتیانی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

کاش بیشتر با او مکاتبه می کردم

متأسفانه توفیق رفیق نشد که در حد توان خود یادداشتی شایستة مقام استاد فقید سیدجلال-الدین آشتیانی بنویسم. از نشانه های اهل فلسفه یکی هم اینست که یکسره به فلسفه مشغولند و به امور دیگر اعتنا نمی کنند. آشتیانی همه عمر را در آموزش فلسفه و تفکر فلسفی صرف کرد و از همه استادان زمان خود هرچه می  توانست آموخت و چنانکه می دانیم آثار گرانمایه ای به وجود آورد و مخصوصاً نوری بر تاریخ فلسفه بعد از ملاصدرا تاباند و به هانری کربن کمک کرد که گزیده ای از آثار فیلسوفان متأخر فراهم آورد. از اوصاف دیگر فیلسوفان زمان شناسی آنهاست. آشتیانی می دانست که آموزش فلسفه در کشور باید متحول شود و مخصوصآً فلسفه اسلامی به زبانی نوشته شود که در چشم و گوش اهل زمان ناآشنا نیاید. اولین آشنایی من با استاد آشتیانی به سالهایی باز می گردد که من در دوره لیسانس دانشکده ادبیات درس می خواندم. ما برحسب اتفاق در خانة دوستی مشترک، ملاقات کردیم. ایشان وقتی دانست که من فلسفه می خوانم، مطالبی در باب فلسفه جدید غربی گفت که بعضی نکات آن در نظر من جای چون و چرا و تأمل داشت. و وقتی نظرم را فی المثل در مورد کانت گفتم، بجای اینکه برسر حرف خود بایستد گفت همه آنچه گفتی در کتاب سیر حکمت در اروپا نیست. معلوم می شود که معلومات ما از فلسفه جدید کم است.

 

 
پیام به مناسبت درگذشت قیصر امین پور مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

به شهرت توجهی نداشت

درگذشت شاعر معاصر، قيصر امين پور مصيبتي بزرگ براي شعر و ادب و زبان فارسي بود.  در ميان همه اصناف مردم، شاعران شكستني ترند و چيني نازك تنهايي شان خيلي زود و با اندك تكاني ترك بر مي دارد و دريغا زمانه اي كه بيش از همه زمان ها به شعر نياز دارد، اين را كمتر مي داند و به شعر و احوال شاعر وقعي نمي نهد ولي اين سخن بدان معني نيست كه مردمان ديگر قدر شاعر را نمي دانند. شاعر پاسدار وجود و سخنگوي زمان است و نوحه و ترانه غم و شادي مردمان را مي سرايد به اين جهت زمين و آسمان او را دوست مي دارند و وقتي مي ميرد، ماتم مي گيرند و خبر مرگش صدا مي كند و در همه جا مي پيچد.

من با اين كه متأسفانه با قيصر امين پور نشست و برخاست و فرصت صحبت نداشته ام، از شنيدن خبر تكان خوردم اما فردا كه عزاي شاعر، عزاي عمومي شد و شاعران و اديبان و صاحبان فرهنگ عزادار شدند و حتي سيماي مراكز و مؤسسات فرهنگي و رسانه اي رنگ عزا و ماتم گرفت، احساس دلداري كردم و اين شايد تسلايي باشد براي همه كساني كه مرگ شاعر را مصيبتي براي زبان و مصيبت زبان را مصيبت آينده مردم مي دانند.

 

 
یادداشت به مناسبت حضور چند روزه فیلسوف مطرح آلمانی در ایران مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

نامه به آقاي پروفسور هابرماس

استاد عزيز، سفر شما به ايران براي ما مفيد و مغتنم بود. نمي دانم شما از اين سفر تا چه اندازه رضايت داريد. من فكر مي كردم و اميدوار بودم كه شما چند روزي بيشتر مي مانديد اما پس از بازگشت از شيراز بلافاصله به آلمان بازگشتيد و فرصت ملاقات با شما نصيب من نشد. با خواندن آنچه پس از سفر گفته و نوشته ايد مي توانم حدس بزنم كه در اين سفر كوتاه نظر شما نسبت به ايران (و شايد نسبت به بسياري كشورهاي ديگر نظير ايران) با آنچه پيش از سفر مي انديشيديد تغيير كرده است. اطلاعاتي كه درباره كشورها و مخصوصاً درباره جهان توسعه نيافته وجود دارد اطلاعات غالباً بسته بندي شده براي مصارف سياسي و اقتصادي است. من نمي خواهم بگويم كه همه آنچه درباره ايران مي گويند يكسره نادرست است بلكه  مي خواهم بگويم آنچه را كه نمي دانند و نمي گويند از آنچه مي گويند اهميت كمتري ندارد.

 

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدی > انتها >>

صفحه 5 از 5