صفحه اصلی یادداشت
پیام به مناسبت درگذشت شادروان دکتر مرتضی سهرابی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

همکار دانشمند سرکار خانم دکتر طاهره کاغذچی

عضو محترم گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم

ضایعه درگذشت همسر گرامیتان استاد فقید آقای دکتر مرتضی سهرابی عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران موجب تأسف و تأثر اینجانب شد. ایشان از دانشمندان بزرگ و نجیب کشور بودند و خدمات برجسته ای در راه اعتلای دانش مهندسی شیمی انجام دادند. تحمل مصیبت درگذشت دانشمندی که بیش از 20 سال با او همراه و همکار بودیم آسان نیست.

درگذشت ایشان که ضایعه ای بزرگ برای دانش و دانشگاه و فرهنگستان است را به جنابعالی و فرزندان گرامی، اعضای فرهنگستان، جامعه علمی و دانشگاهی کشور بخصوص استادان و دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر تسلیت می گویم و برای استاد فقید رحمت و غفران الهی و برای بازماندگان محترم بخصوص وجود گرامی جنابعالی صبر و سلامت مسئلت می نمایم.

 
یادداشت درباره کتاب «فلسفه از تعبیر جهان تا تغییر جهان» مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

اتوپیای پایان اتوپیا

بسیار متأسفم که نمی‌توانم در مجلس رونمایی کتاب «فلسفه از تعبیر جهان تا تغییر جهان» اثر گرانمایه دوست و همکار عزیزم آقای دکتر موسی اکرمی شرکت کنم. ضرورتی مرا از این حضور که هم مایه خوشوقتی و هم ادای وظیفه بود بازداشت. آقای دکتر اکرمی از استادان صاحبنظر فلسفه است. ایشان تحصیلات عالی خود را در رشته فیزیک آغاز کرده و پس از اخذ فوق لیسانس فیزیک در فلسفه ادامه تحصیل داده است. البته از همان آغاز جوانی اعتنایی هم به تاریخ و فرهنگ و فلسفه و عرفان داشته‌اند و چنانکه به یاد می‌آورم مقاله ای در عرفان نوشتند که مورد تحسین اهل فضل و دانش قرار گرفت. از زمانی هم که به فلسفه رو کردند آثار خوب نوشتند و بعضی کتاب‌های نامداران معاصر را به فارسی خوب برگرداندند. آقای دکتر اکرمی فیزیک خوانده‌اند و ذهن ریاضی و منطقی دارند. در نوشتن هم نظم اهل منطق را رعایت می‌کنند و به فلسفه ای مایل‌اند که در آن از دستاوردهای علم بهره برداری می‌شود.

 
نامه به محمدرضا شفیعی کدکنی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

باسمه تعالی

دوست عزیز و استاد گرانمایه جناب آقای دکتر شفیعی کدکنی

سلام و ارادت و تبریک مرا بپذیرید.

من هفته دوم فروردین امسال را با کتاب پیر پرنیان اندیش سرکردم. می دانید یا حدس می زنید که در این سن و سال که باید سر و صورتی به نوشته های پریشان و پراکنده ام بدهم نمی توانم کتابی را از ابتدا تا انتها بخوانم و سپس خواندن کتاب دیگری را شروع کنم بلکه به مقتضای پرسش ها و مسائلی که در حین مطالعه یا نوشتن پیش می آید باید به این کتاب و آن کتاب رجوع کنم و از هر یک، فصلی یا بخشی را بخوانم. اما کتاب پیر پرنیان اندیش را چهار روز پشت سر هم خواندم. می دانم که شما هم آن را خوانده اید. شاید بپرسید که چرا به شما می گویم که چه کتابی خوانده ام. درباره این کتاب حرفهایی دارم که بعضی از آنها ساده است و بعضی دیگر فلسفی است. این حرفها را باید با یک دانای صاحبنظر در شعر و ادب در میان بگذارم که اگر به کلی نسنجیده است به من تذکر دهد.

 
یادداشت به مناسبت انتخاب علی کاوه به عضویت آکادمی علوم و هنر مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

استاد عزیز دانشمند جناب دکتر کاوه

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران

با خوشوقتی فراوان خبر عضویت جنابعالی در آکادمی اروپایی علوم و هنر را شنیدم. شما شخصیت علمی جهانی هستید و انتخابتان به عنوان عضو یک آکادمی اروپایی گرچه مایه مباهات است و باید به خود ببالیم که ایران دانشمندانی چون شما دارد، برای همکارانتان امری غیر منتظره نیست. برایتان هر روز توفیق تازه مسئلت دارم.

 
پیام تبریک به پروفسور مریم میرزایی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

خانم پروفسور مریم میرزاخانی

موفقیت های علمی شما و بخصوص توفیق دریافت جایزه فیلدز را تبریک می گویم. مایه مباهات و افتخار است که شما و بعضی دیگر از ستارگان درخشان علم جهان به ایران تعلق دارید، و هرچند درخت دانش و ابداع شما در هاروارد و پرینستون و استنفورد ثمر داده، خوشبختانه نهال آن در ایران رشد کرده است. در اینجا دانشگاه ها و مراکز علمی کشور باید بکوشند که هر چه زودتر به مرزهای علم و پژوهش برسند و شرایط پژوهش و ابداع چنان فراهم شود که ان شاء الله نسل دانشمندانی که بعد از این می آیند و امیدواریم نوادری چون شما هم در میان آنان باشند، بتوانند در آن مراکز به موفقیت های بزرگ علمی نائل شوند.

 
یادداشت درباره استیضاح وزیر علوم مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

با استیضاح وزیر علوم موافق نیستم

من به جهات زیر با استیضاح وزیر علوم موافق نیستم و امیدوارم نمایندگان محترم مجلس به استیضاح رأی ندهند:

1- دکتر فرجی دانا استادی دانشمند و دیندار و با کفایت است و نگرانی از اینکه مدیریت ایشان مانعی در راه پیشرفت علم و خللی در بنیاد اعتقادات پدید آورد از هر جهت عجیب است زیرا اولاً چنانکه گفته شد آقای دکتر فرجی دانا هم دانشمند است و هم دیندار و جانب دین و علم را نگاه می دارد. ثانیاً دین و علم اموری نیستند که هرکس بتواند با تصمیم و عمل خود هرچه می¬ خواهد با آنها بکند و اگر این کار عملی بود شوروی که در طی هفتاد سال به مردم ترکمنستان و آذربایجان و تاتارستان و تاجیکستان و ... ماتریالیسم دیالکتیک و ماتریالیسم تاریخی تعلیم می کرد بنیاد دین را برانداخته بود و ...

 

 
پیام به همایش ملی سنجش علم دانشگاه اصفهان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

علم چیزی پیش و بیش از مقاله  نویسی است

بسیار متأسفم که پیشامدهای غیرمنتظره مرا از حضور در مجلس بحث و نظری که از مدتها در انتظارش بودم محروم کرد. در کشور ما سمینارها و کنفرانس های بسیار برگزار می شود اما همه آنها به یک اندازه لازم و مفید نیستند و چه بسا مسائلی که در آنها مطرح می شود اساسی و مهم نباشد. یکی از مسائلی که مخصوصاً باید در آن تحقیق و تأمل کنیم وضع علم در جهان کنونی و شرایط پیشرفت آن در کشور خودمان است.خوشبختانه در دهه های اخیر توجه به پژوهش در مراکز علمی و فرهنگی کشور آغاز شده و پیشرفتهایی به خصوص در توسعه کمی آموزش و پژوهش حاصل شده است. نکته ای که کمتر به آن توجه می شود این است که پیشرفت علم به صرف روی هم گذاشتن گزارشهای پژوهشی و گردآوری مقالات حاصل نمی شود زیرا تا علم در جامعه و زندگی مردم جایگاه خاص خود را پیدا نکند و مددی به زندگی و سیاست و مدیریت و اقتصاد و تعلیم و تربیت نرساند به توسعه نمی پیوندد. علمی هم که به توسعه مدد نرساند پژمرده می شود.

 

 
پیام تسلیت جهت فقدان دکتر باستانی پاریزی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

دکتر حمیده باستانی پاریزی

مهندس حمید باستانی پاریزی

درگذشت پدر گرانمایه و نامدارتان را به شما و خانواده گرامی تسلیت می گویم. حادثه درگذشت حضرت استاد باستانی پاریزی دانش و ادب و فرهنگ و تاریخ ایران را عزادار و ماتمزده کرد. دکتر باستانی پاریزی مورخی نجیب و شاعر و ادیبی ظریف بود و تعلقش به فرهنگ و تاریخ ایران چنان بود که از او مردی آزاد و آزاده و دوستدار خرد و دانش و فرهنگ ساخته بود.تاریخ پر از درس عبرت است هرچند که مردمان و حکومت ها کمتر از تاریخ درس عبرت می آموزند اما تاریخ نگاری دکتر باستانی پاریزی یکسره درس عبرت بود و خوشبختانه آثار این مرد بزرگ با ذوق و زبانی نوشته شد که خوانندگان بسیار می تواند داشته باشد.دکتر باستانی از مفاخر زمان ماست و نام او و آثارش ماندگار خواهد بود. درود و رحمت خدا بر او باد که یادگارهای خوب بر جای گذاشت و در زمان حیاتش کسی از او جز نیک کرداری و نیک گفتاری ندید و نشنید.

 

 

 
قدردانی از برگزارکنندگان و سخنرانان جشن 80 سالگی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

حدیث امتنان دانشجوی سالخورده

در یکی از روزهای اواسط خردادماه آقای علی اصغر محمدخانی معاون فرهنگی شهر کتاب تلفن کردند و گفتند که در نظر دارند به مناسبت هشتاد سالگی من مجلسی ترتیب دهند و در آن مجلس بعضی از دوستانم درباره کتاب« اخلاق در عصر مدرن» چیزی بگویند و سپس به تعبیری که اخیراً شایع شده است کتاب رونمایی شود. من هم هرچند فکر می کردم که بهتر است صرفاً به بحث در مطالب کتاب اکتفا شود این لطف را پذیرفتم و مقرر شد که مراسم در روز پانزده تیر یعنی یک ماه بعد از پانزده خرداد که روز تولد من است، برگزار شود. چند روز بعد از دفتر کتابخانه مجلس نامه ای آمد که می خواهند در همین روزها از کتاب «شعر و همزبانی» رونمایی کنند. رئیس کتابخانه مجلس در زمره  عزیزترین و نزدیکترین دوستان من است و من که لطف هیچکس را نمی توانم رد کنم چگونه می توانستم با پیشنهاد دوست دیرین و همسخن خود مخالفت کنم. با این همه، به رسم وزارتخانه ها و سازمانهای اداری که معمولاًً به نامه های اشخاص مخصوصاً اشخاص حقیقی پاسخ نمی دهن،د بی پاسخ گذاشتن نامه دوست را زشت ندانستم و پاسخی ندادم. چند روز بعد تلفن کردند که علاوه بر رونمایی کتاب، مراسم هشتاد سالگی هم هست و به این جهت ناگزیر وقت برگزاری رونمایی هم به تاًخیر می افتد.

 

 
یادداشت به مناسبت کناره گیری محمدرضا عارف از انتخابات ریاست جمهوری مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

در میدان اخلاق هم پیروز شدید

با هزار سلام و درود، پیروزی بزرگ شما را تبریک می گویم. شما بعد از جناب آقای هاشمی، دومین پیروز بزرگ انتخاباتید و این پیروزی بزرگی در کارنامه شما و در تاریخ کشور ما ثبت خواهد شد و خواهد ماند. شما کار بزرگی کردید و کار بزرگ را جز اهل خرد و بزرگی نمی توانند به عهده بگیرند.با شجاعت وارد میدان شدید و با خرد و تجربه خود بعضی تیرگی‌ها و دشواری‌ها را آشکار کردید. صریح و بی پروا اما با رعایت اصول سخن گفتید و با وفاداری به اصول اخلاق چه خوب بر درد بی اخلاقی تکیه کردید و وقتی دریافتید که صلاح کشور و ملت در کناره گیری شماست، با همه شایستگی‌ها که داشتید نشان داده بودید، از میدان انتخابات کناره گرفتید تا از تفرقه جلوگیری کنید. شما که در طرح مسئل و مشکلات کشور و تدوین برنامه سیاست آینده موفق بودید، در میدان اخلاق هم پیروز شدید. در این روزها که مرحله دیگری از زندگی سیاسی شما آغاز شده است از خدای بزرگ می طلبم که یاریتان فرماید تا در این مرحله منشاء آثار و برکات بزرگتر و بیشتر باشید.

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدی > انتها >>

صفحه 4 از 5