صفحه اصلی یادداشت
یادداشت به مناسبت انتخاب علی کاوه به عضویت آکادمی علوم و هنر مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

استاد عزیز دانشمند جناب دکتر کاوه

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران

با خوشوقتی فراوان خبر عضویت جنابعالی در آکادمی اروپایی علوم و هنر را شنیدم. شما شخصیت علمی جهانی هستید و انتخابتان به عنوان عضو یک آکادمی اروپایی گرچه مایه مباهات است و باید به خود ببالیم که ایران دانشمندانی چون شما دارد، برای همکارانتان امری غیر منتظره نیست. برایتان هر روز توفیق تازه مسئلت دارم.

 
پیام تبریک به پروفسور مریم میرزایی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

خانم پروفسور مریم میرزاخانی

موفقیت های علمی شما و بخصوص توفیق دریافت جایزه فیلدز را تبریک می گویم. مایه مباهات و افتخار است که شما و بعضی دیگر از ستارگان درخشان علم جهان به ایران تعلق دارید، و هرچند درخت دانش و ابداع شما در هاروارد و پرینستون و استنفورد ثمر داده، خوشبختانه نهال آن در ایران رشد کرده است. در اینجا دانشگاه ها و مراکز علمی کشور باید بکوشند که هر چه زودتر به مرزهای علم و پژوهش برسند و شرایط پژوهش و ابداع چنان فراهم شود که ان شاء الله نسل دانشمندانی که بعد از این می آیند و امیدواریم نوادری چون شما هم در میان آنان باشند، بتوانند در آن مراکز به موفقیت های بزرگ علمی نائل شوند.

 
یادداشت درباره استیضاح وزیر علوم مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

با استیضاح وزیر علوم موافق نیستم

من به جهات زیر با استیضاح وزیر علوم موافق نیستم و امیدوارم نمایندگان محترم مجلس به استیضاح رأی ندهند:

1- دکتر فرجی دانا استادی دانشمند و دیندار و با کفایت است و نگرانی از اینکه مدیریت ایشان مانعی در راه پیشرفت علم و خللی در بنیاد اعتقادات پدید آورد از هر جهت عجیب است زیرا اولاً چنانکه گفته شد آقای دکتر فرجی دانا هم دانشمند است و هم دیندار و جانب دین و علم را نگاه می دارد. ثانیاً دین و علم اموری نیستند که هرکس بتواند با تصمیم و عمل خود هرچه می¬ خواهد با آنها بکند و اگر این کار عملی بود شوروی که در طی هفتاد سال به مردم ترکمنستان و آذربایجان و تاتارستان و تاجیکستان و ... ماتریالیسم دیالکتیک و ماتریالیسم تاریخی تعلیم می کرد بنیاد دین را برانداخته بود و ...

 

 
پیام به همایش ملی سنجش علم دانشگاه اصفهان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

علم چیزی پیش و بیش از مقاله  نویسی است

بسیار متأسفم که پیشامدهای غیرمنتظره مرا از حضور در مجلس بحث و نظری که از مدتها در انتظارش بودم محروم کرد. در کشور ما سمینارها و کنفرانس های بسیار برگزار می شود اما همه آنها به یک اندازه لازم و مفید نیستند و چه بسا مسائلی که در آنها مطرح می شود اساسی و مهم نباشد. یکی از مسائلی که مخصوصاً باید در آن تحقیق و تأمل کنیم وضع علم در جهان کنونی و شرایط پیشرفت آن در کشور خودمان است.خوشبختانه در دهه های اخیر توجه به پژوهش در مراکز علمی و فرهنگی کشور آغاز شده و پیشرفتهایی به خصوص در توسعه کمی آموزش و پژوهش حاصل شده است. نکته ای که کمتر به آن توجه می شود این است که پیشرفت علم به صرف روی هم گذاشتن گزارشهای پژوهشی و گردآوری مقالات حاصل نمی شود زیرا تا علم در جامعه و زندگی مردم جایگاه خاص خود را پیدا نکند و مددی به زندگی و سیاست و مدیریت و اقتصاد و تعلیم و تربیت نرساند به توسعه نمی پیوندد. علمی هم که به توسعه مدد نرساند پژمرده می شود.

 

 
پیام تسلیت جهت فقدان دکتر باستانی پاریزی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

دکتر حمیده باستانی پاریزی

مهندس حمید باستانی پاریزی

درگذشت پدر گرانمایه و نامدارتان را به شما و خانواده گرامی تسلیت می گویم. حادثه درگذشت حضرت استاد باستانی پاریزی دانش و ادب و فرهنگ و تاریخ ایران را عزادار و ماتمزده کرد. دکتر باستانی پاریزی مورخی نجیب و شاعر و ادیبی ظریف بود و تعلقش به فرهنگ و تاریخ ایران چنان بود که از او مردی آزاد و آزاده و دوستدار خرد و دانش و فرهنگ ساخته بود.تاریخ پر از درس عبرت است هرچند که مردمان و حکومت ها کمتر از تاریخ درس عبرت می آموزند اما تاریخ نگاری دکتر باستانی پاریزی یکسره درس عبرت بود و خوشبختانه آثار این مرد بزرگ با ذوق و زبانی نوشته شد که خوانندگان بسیار می تواند داشته باشد.دکتر باستانی از مفاخر زمان ماست و نام او و آثارش ماندگار خواهد بود. درود و رحمت خدا بر او باد که یادگارهای خوب بر جای گذاشت و در زمان حیاتش کسی از او جز نیک کرداری و نیک گفتاری ندید و نشنید.

 

 

 
قدردانی از برگزارکنندگان و سخنرانان جشن 80 سالگی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

حدیث امتنان دانشجوی سالخورده

در یکی از روزهای اواسط خردادماه آقای علی اصغر محمدخانی معاون فرهنگی شهر کتاب تلفن کردند و گفتند که در نظر دارند به مناسبت هشتاد سالگی من مجلسی ترتیب دهند و در آن مجلس بعضی از دوستانم درباره کتاب« اخلاق در عصر مدرن» چیزی بگویند و سپس به تعبیری که اخیراً شایع شده است کتاب رونمایی شود. من هم هرچند فکر می کردم که بهتر است صرفاً به بحث در مطالب کتاب اکتفا شود این لطف را پذیرفتم و مقرر شد که مراسم در روز پانزده تیر یعنی یک ماه بعد از پانزده خرداد که روز تولد من است، برگزار شود. چند روز بعد از دفتر کتابخانه مجلس نامه ای آمد که می خواهند در همین روزها از کتاب «شعر و همزبانی» رونمایی کنند. رئیس کتابخانه مجلس در زمره  عزیزترین و نزدیکترین دوستان من است و من که لطف هیچکس را نمی توانم رد کنم چگونه می توانستم با پیشنهاد دوست دیرین و همسخن خود مخالفت کنم. با این همه، به رسم وزارتخانه ها و سازمانهای اداری که معمولاًً به نامه های اشخاص مخصوصاً اشخاص حقیقی پاسخ نمی دهن،د بی پاسخ گذاشتن نامه دوست را زشت ندانستم و پاسخی ندادم. چند روز بعد تلفن کردند که علاوه بر رونمایی کتاب، مراسم هشتاد سالگی هم هست و به این جهت ناگزیر وقت برگزاری رونمایی هم به تاًخیر می افتد.

 

 
یادداشت به مناسبت کناره گیری محمدرضا عارف از انتخابات ریاست جمهوری مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

در میدان اخلاق هم پیروز شدید

با هزار سلام و درود، پیروزی بزرگ شما را تبریک می گویم. شما بعد از جناب آقای هاشمی، دومین پیروز بزرگ انتخاباتید و این پیروزی بزرگی در کارنامه شما و در تاریخ کشور ما ثبت خواهد شد و خواهد ماند. شما کار بزرگی کردید و کار بزرگ را جز اهل خرد و بزرگی نمی توانند به عهده بگیرند.با شجاعت وارد میدان شدید و با خرد و تجربه خود بعضی تیرگی‌ها و دشواری‌ها را آشکار کردید. صریح و بی پروا اما با رعایت اصول سخن گفتید و با وفاداری به اصول اخلاق چه خوب بر درد بی اخلاقی تکیه کردید و وقتی دریافتید که صلاح کشور و ملت در کناره گیری شماست، با همه شایستگی‌ها که داشتید نشان داده بودید، از میدان انتخابات کناره گرفتید تا از تفرقه جلوگیری کنید. شما که در طرح مسئل و مشکلات کشور و تدوین برنامه سیاست آینده موفق بودید، در میدان اخلاق هم پیروز شدید. در این روزها که مرحله دیگری از زندگی سیاسی شما آغاز شده است از خدای بزرگ می طلبم که یاریتان فرماید تا در این مرحله منشاء آثار و برکات بزرگتر و بیشتر باشید.

 
پیام به مناسبت درگذشت حسن حبیبی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

دریغ و تسلی

دکتر حسن حبیبی مردی که خرد علمی و سیاسی را با نجابت و اخلاق جمع کرده بود و از ذوق هنری و قوه ابداع نیز بهره‌ها داشت در 76 سالگی از این جهان سپنجی رخت به سرای باقی کشید و از انواع رنج‌های جانکاهی که بخصوص در سال‌های آخر عمر به جسم و جانش افتاده بود، رهایی یافت. من دکتر حبیبی را از آن زمان که وارد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شدم، می‌شناسم. او از آغاز جوانی که همزمان در 2 رشته حقوق و فلسفه تحصیل می‌کرد، تا آخرین ساعات زندگیش همواره رهرو دانش و معرفت بود و با اینکه در سراسر عمر خود به سیاست و امر سیاسی مشغول بود و می‌اندیشید، هرگز به جهان و زندگی و فرهنگ، با چشم سیاست نگاه نکرد.

 

 
پیام به مناسبت درگذشت سیمین دانشور مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

شخصیتی ممتاز با ذوقی کم نظیر

درگذشت بانوی فرهنگ و ادب معاصر ایران و یکی از بزرگ‌ترین رمان‌نویسان زبان فارسی ضایعه‌ای بزرگ و مایه درد و دریغ است. دکتر سیمین دانشور که از خاندان فضل و دانش و فرهنگ و همسر مرد بزرگ فرهنگ و ادب معاصر جلال آل احمد بود، از شخصیتی ممتاز و ذوق ادبی و هنری کم‌نظیری بهره داشت، چنان که رمان «سووشون» او در زمره‌ رمان‌های اثرگذار عصر قرار گرفت. او بانویی بافرهنگ و خوش‌سخن، اما کم‌گوی و گزیده‌گو و متواضع و بی‌ادعا و صبور بود. در آثار اواخر عمرش و مخصوصا در «جزیره‌ سرگردانی» که به شیوه‌ای نزدیک به شیوه‌ پست‌مدرن نوشته شده است، قدری از آن‌چه را که در دل داشت و معمولا اظهار نمی‌کرد، بازگفته است. روانش در پرتو رحمت الهی شاد باد که زنی بزرگ بود و از صبر و متانت حاصل از آگاهی به زمان، بهره‌ها داشت.

 
پیام به مناسبت درگذشت حمید سمندریان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

حميد سمندريان

استاد و مرد بزرگ تأتر ايران در سن هشتاد و يک سالگي روي در نقاب خاک کشيد و به  ديار باقي شتافت. شاگردان او و همه اهل تأتر و سينما نشان دادند که قدر او را مي دانسته اند و مي دانند. رسم هميشه اين بوده است که نه قدر زندگان، بلکه قدر اسيران خاک را مي دانسته اند. سمندريان کارگردان بزرگ و  استاد مسلم تأتر  بود، اما اين احترامي که به او نثار شد و مي شود، وجه ديگري هم دارد. سمندريان همه عمر با تأتر زندگي کرد و همه لوازم و سختيهاي آن را به جان پذيرفت و به هيچ کار ديگر و حتي به سينما رو نکرد. نمي دانم آيا او درسهاي چهل پنجاه ساله خود را خود نوشته و تدوين کرده است يا نه، اما غير از آنچه در کلاس درس به شاگردانش آموخته، زندگيش هم براي آنان درس بوده است. سمندريان اهل  هنر  بود و با هنر تأتر زندگي کرد و طرفه اينکه زندگيش هم هنر بود: هنري که همه کس نمي تواند آن را بياموزد. مثل سمندريان  زندگي کردن آسان نيست. وقتي کسي به هنر و معرفتي چندان تعلق دارد که از آن به هيچ چيز ديگر نمي پردازد، زندگي و تعلقش مثال و اسوه اي براي ديگران مي شود. سمندريان شايسته همه احترامي بود که شاگردانش به او گذاشتند. يادش گرامي و روانش شاد باد

 

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدی > انتها >>

صفحه 4 از 5