صفحه اصلی یادداشت
پیام به همایش ملی سنجش علم دانشگاه اصفهان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

علم چیزی پیش و بیش از مقاله  نویسی است

بسیار متأسفم که پیشامدهای غیرمنتظره مرا از حضور در مجلس بحث و نظری که از مدتها در انتظارش بودم محروم کرد. در کشور ما سمینارها و کنفرانس های بسیار برگزار می شود اما همه آنها به یک اندازه لازم و مفید نیستند و چه بسا مسائلی که در آنها مطرح می شود اساسی و مهم نباشد. یکی از مسائلی که مخصوصاً باید در آن تحقیق و تأمل کنیم وضع علم در جهان کنونی و شرایط پیشرفت آن در کشور خودمان است.خوشبختانه در دهه های اخیر توجه به پژوهش در مراکز علمی و فرهنگی کشور آغاز شده و پیشرفتهایی به خصوص در توسعه کمی آموزش و پژوهش حاصل شده است. نکته ای که کمتر به آن توجه می شود این است که پیشرفت علم به صرف روی هم گذاشتن گزارشهای پژوهشی و گردآوری مقالات حاصل نمی شود زیرا تا علم در جامعه و زندگی مردم جایگاه خاص خود را پیدا نکند و مددی به زندگی و سیاست و مدیریت و اقتصاد و تعلیم و تربیت نرساند به توسعه نمی پیوندد. علمی هم که به توسعه مدد نرساند پژمرده می شود.

 

 
پیام تسلیت جهت فقدان دکتر باستانی پاریزی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

دکتر حمیده باستانی پاریزی

مهندس حمید باستانی پاریزی

درگذشت پدر گرانمایه و نامدارتان را به شما و خانواده گرامی تسلیت می گویم. حادثه درگذشت حضرت استاد باستانی پاریزی دانش و ادب و فرهنگ و تاریخ ایران را عزادار و ماتمزده کرد. دکتر باستانی پاریزی مورخی نجیب و شاعر و ادیبی ظریف بود و تعلقش به فرهنگ و تاریخ ایران چنان بود که از او مردی آزاد و آزاده و دوستدار خرد و دانش و فرهنگ ساخته بود.تاریخ پر از درس عبرت است هرچند که مردمان و حکومت ها کمتر از تاریخ درس عبرت می آموزند اما تاریخ نگاری دکتر باستانی پاریزی یکسره درس عبرت بود و خوشبختانه آثار این مرد بزرگ با ذوق و زبانی نوشته شد که خوانندگان بسیار می تواند داشته باشد.دکتر باستانی از مفاخر زمان ماست و نام او و آثارش ماندگار خواهد بود. درود و رحمت خدا بر او باد که یادگارهای خوب بر جای گذاشت و در زمان حیاتش کسی از او جز نیک کرداری و نیک گفتاری ندید و نشنید.

 

 

 
قدردانی از برگزارکنندگان و سخنرانان جشن 80 سالگی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

حدیث امتنان دانشجوی سالخورده

در یکی از روزهای اواسط خردادماه آقای علی اصغر محمدخانی معاون فرهنگی شهر کتاب تلفن کردند و گفتند که در نظر دارند به مناسبت هشتاد سالگی من مجلسی ترتیب دهند و در آن مجلس بعضی از دوستانم درباره کتاب« اخلاق در عصر مدرن» چیزی بگویند و سپس به تعبیری که اخیراً شایع شده است کتاب رونمایی شود. من هم هرچند فکر می کردم که بهتر است صرفاً به بحث در مطالب کتاب اکتفا شود این لطف را پذیرفتم و مقرر شد که مراسم در روز پانزده تیر یعنی یک ماه بعد از پانزده خرداد که روز تولد من است، برگزار شود. چند روز بعد از دفتر کتابخانه مجلس نامه ای آمد که می خواهند در همین روزها از کتاب «شعر و همزبانی» رونمایی کنند. رئیس کتابخانه مجلس در زمره  عزیزترین و نزدیکترین دوستان من است و من که لطف هیچکس را نمی توانم رد کنم چگونه می توانستم با پیشنهاد دوست دیرین و همسخن خود مخالفت کنم. با این همه، به رسم وزارتخانه ها و سازمانهای اداری که معمولاًً به نامه های اشخاص مخصوصاً اشخاص حقیقی پاسخ نمی دهن،د بی پاسخ گذاشتن نامه دوست را زشت ندانستم و پاسخی ندادم. چند روز بعد تلفن کردند که علاوه بر رونمایی کتاب، مراسم هشتاد سالگی هم هست و به این جهت ناگزیر وقت برگزاری رونمایی هم به تاًخیر می افتد.

 

 
یادداشت به مناسبت کناره گیری محمدرضا عارف از انتخابات ریاست جمهوری مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

در میدان اخلاق هم پیروز شدید

با هزار سلام و درود، پیروزی بزرگ شما را تبریک می گویم. شما بعد از جناب آقای هاشمی، دومین پیروز بزرگ انتخاباتید و این پیروزی بزرگی در کارنامه شما و در تاریخ کشور ما ثبت خواهد شد و خواهد ماند. شما کار بزرگی کردید و کار بزرگ را جز اهل خرد و بزرگی نمی توانند به عهده بگیرند.با شجاعت وارد میدان شدید و با خرد و تجربه خود بعضی تیرگی‌ها و دشواری‌ها را آشکار کردید. صریح و بی پروا اما با رعایت اصول سخن گفتید و با وفاداری به اصول اخلاق چه خوب بر درد بی اخلاقی تکیه کردید و وقتی دریافتید که صلاح کشور و ملت در کناره گیری شماست، با همه شایستگی‌ها که داشتید نشان داده بودید، از میدان انتخابات کناره گرفتید تا از تفرقه جلوگیری کنید. شما که در طرح مسئل و مشکلات کشور و تدوین برنامه سیاست آینده موفق بودید، در میدان اخلاق هم پیروز شدید. در این روزها که مرحله دیگری از زندگی سیاسی شما آغاز شده است از خدای بزرگ می طلبم که یاریتان فرماید تا در این مرحله منشاء آثار و برکات بزرگتر و بیشتر باشید.

 
پیام به مناسبت درگذشت حسن حبیبی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

دریغ و تسلی

دکتر حسن حبیبی مردی که خرد علمی و سیاسی را با نجابت و اخلاق جمع کرده بود و از ذوق هنری و قوه ابداع نیز بهره‌ها داشت در 76 سالگی از این جهان سپنجی رخت به سرای باقی کشید و از انواع رنج‌های جانکاهی که بخصوص در سال‌های آخر عمر به جسم و جانش افتاده بود، رهایی یافت. من دکتر حبیبی را از آن زمان که وارد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شدم، می‌شناسم. او از آغاز جوانی که همزمان در 2 رشته حقوق و فلسفه تحصیل می‌کرد، تا آخرین ساعات زندگیش همواره رهرو دانش و معرفت بود و با اینکه در سراسر عمر خود به سیاست و امر سیاسی مشغول بود و می‌اندیشید، هرگز به جهان و زندگی و فرهنگ، با چشم سیاست نگاه نکرد.

 

 
پیام به مناسبت درگذشت سیمین دانشور مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

شخصیتی ممتاز با ذوقی کم نظیر

درگذشت بانوی فرهنگ و ادب معاصر ایران و یکی از بزرگ‌ترین رمان‌نویسان زبان فارسی ضایعه‌ای بزرگ و مایه درد و دریغ است. دکتر سیمین دانشور که از خاندان فضل و دانش و فرهنگ و همسر مرد بزرگ فرهنگ و ادب معاصر جلال آل احمد بود، از شخصیتی ممتاز و ذوق ادبی و هنری کم‌نظیری بهره داشت، چنان که رمان «سووشون» او در زمره‌ رمان‌های اثرگذار عصر قرار گرفت. او بانویی بافرهنگ و خوش‌سخن، اما کم‌گوی و گزیده‌گو و متواضع و بی‌ادعا و صبور بود. در آثار اواخر عمرش و مخصوصا در «جزیره‌ سرگردانی» که به شیوه‌ای نزدیک به شیوه‌ پست‌مدرن نوشته شده است، قدری از آن‌چه را که در دل داشت و معمولا اظهار نمی‌کرد، بازگفته است. روانش در پرتو رحمت الهی شاد باد که زنی بزرگ بود و از صبر و متانت حاصل از آگاهی به زمان، بهره‌ها داشت.

 
پیام به مناسبت درگذشت حمید سمندریان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

حميد سمندريان

استاد و مرد بزرگ تأتر ايران در سن هشتاد و يک سالگي روي در نقاب خاک کشيد و به  ديار باقي شتافت. شاگردان او و همه اهل تأتر و سينما نشان دادند که قدر او را مي دانسته اند و مي دانند. رسم هميشه اين بوده است که نه قدر زندگان، بلکه قدر اسيران خاک را مي دانسته اند. سمندريان کارگردان بزرگ و  استاد مسلم تأتر  بود، اما اين احترامي که به او نثار شد و مي شود، وجه ديگري هم دارد. سمندريان همه عمر با تأتر زندگي کرد و همه لوازم و سختيهاي آن را به جان پذيرفت و به هيچ کار ديگر و حتي به سينما رو نکرد. نمي دانم آيا او درسهاي چهل پنجاه ساله خود را خود نوشته و تدوين کرده است يا نه، اما غير از آنچه در کلاس درس به شاگردانش آموخته، زندگيش هم براي آنان درس بوده است. سمندريان اهل  هنر  بود و با هنر تأتر زندگي کرد و طرفه اينکه زندگيش هم هنر بود: هنري که همه کس نمي تواند آن را بياموزد. مثل سمندريان  زندگي کردن آسان نيست. وقتي کسي به هنر و معرفتي چندان تعلق دارد که از آن به هيچ چيز ديگر نمي پردازد، زندگي و تعلقش مثال و اسوه اي براي ديگران مي شود. سمندريان شايسته همه احترامي بود که شاگردانش به او گذاشتند. يادش گرامي و روانش شاد باد

 

 
پیام به مناسبت درگذشت نلسون ماندلا مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

در حصار حبس و سیاست نبود

آکادمی علوم آفریقای جنوبی نامه ای به روسای آکادمی های علوم جهان نوشته و در آن پس از ادای احترام به نلسون ماندلا، او را حامی بزرگ علم و نمونه وطن دوستی دانسته است. این نامه تذکری بود که من هم در باب این مرد بزرگ چند سطری بنویسم. ماندلای سیاستمدار بیش از آنکه به سیاست وابسته باشد، به نحوی از آزادی اخلاقی رسیده بود. شان و مقام سیاسی و مجاهدت های آزادیخواهانه ماندلا بزرگ و ستودنی است اما اگر بپرسند او نام و عزت و بزرگی خود را از کجا یافت، آن را در بیرون از سیاست یا در فرا رفتن از مرزهای سیاست باید جست. سیاست، میدان اختلاف و جنگ است و ماندلا مرد صلح و دوستی و بخشش در عین تحمل درد بود.

 

 
به یاد سید جلال الدین آشتیانی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

کاش بیشتر با او مکاتبه می کردم

متأسفانه توفیق رفیق نشد که در حد توان خود یادداشتی شایستة مقام استاد فقید سیدجلال-الدین آشتیانی بنویسم. از نشانه های اهل فلسفه یکی هم اینست که یکسره به فلسفه مشغولند و به امور دیگر اعتنا نمی کنند. آشتیانی همه عمر را در آموزش فلسفه و تفکر فلسفی صرف کرد و از همه استادان زمان خود هرچه می  توانست آموخت و چنانکه می دانیم آثار گرانمایه ای به وجود آورد و مخصوصاً نوری بر تاریخ فلسفه بعد از ملاصدرا تاباند و به هانری کربن کمک کرد که گزیده ای از آثار فیلسوفان متأخر فراهم آورد. از اوصاف دیگر فیلسوفان زمان شناسی آنهاست. آشتیانی می دانست که آموزش فلسفه در کشور باید متحول شود و مخصوصآً فلسفه اسلامی به زبانی نوشته شود که در چشم و گوش اهل زمان ناآشنا نیاید. اولین آشنایی من با استاد آشتیانی به سالهایی باز می گردد که من در دوره لیسانس دانشکده ادبیات درس می خواندم. ما برحسب اتفاق در خانة دوستی مشترک، ملاقات کردیم. ایشان وقتی دانست که من فلسفه می خوانم، مطالبی در باب فلسفه جدید غربی گفت که بعضی نکات آن در نظر من جای چون و چرا و تأمل داشت. و وقتی نظرم را فی المثل در مورد کانت گفتم، بجای اینکه برسر حرف خود بایستد گفت همه آنچه گفتی در کتاب سیر حکمت در اروپا نیست. معلوم می شود که معلومات ما از فلسفه جدید کم است.

 

 
پیام به مناسبت درگذشت قیصر امین پور مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

به شهرت توجهی نداشت

درگذشت شاعر معاصر، قيصر امين پور مصيبتي بزرگ براي شعر و ادب و زبان فارسي بود.  در ميان همه اصناف مردم، شاعران شكستني ترند و چيني نازك تنهايي شان خيلي زود و با اندك تكاني ترك بر مي دارد و دريغا زمانه اي كه بيش از همه زمان ها به شعر نياز دارد، اين را كمتر مي داند و به شعر و احوال شاعر وقعي نمي نهد ولي اين سخن بدان معني نيست كه مردمان ديگر قدر شاعر را نمي دانند. شاعر پاسدار وجود و سخنگوي زمان است و نوحه و ترانه غم و شادي مردمان را مي سرايد به اين جهت زمين و آسمان او را دوست مي دارند و وقتي مي ميرد، ماتم مي گيرند و خبر مرگش صدا مي كند و در همه جا مي پيچد.

من با اين كه متأسفانه با قيصر امين پور نشست و برخاست و فرصت صحبت نداشته ام، از شنيدن خبر تكان خوردم اما فردا كه عزاي شاعر، عزاي عمومي شد و شاعران و اديبان و صاحبان فرهنگ عزادار شدند و حتي سيماي مراكز و مؤسسات فرهنگي و رسانه اي رنگ عزا و ماتم گرفت، احساس دلداري كردم و اين شايد تسلايي باشد براي همه كساني كه مرگ شاعر را مصيبتي براي زبان و مصيبت زبان را مصيبت آينده مردم مي دانند.

 

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدی > انتها >>

صفحه 4 از 5