صفحه اصلی سخنرانی سخنرانی در مراسم اعطای نشان های هشتمین جایزه علمی محمد علی کاردان
سخنرانی در مراسم اعطای نشان های هشتمین جایزه علمی محمد علی کاردان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

شناخت ایران برای دانشمند علوم اجتماعی ضرورت است

هشتمین جایزه علمی دکتر کاردان با تجلیل از استاد پیشکسوت جامعه شناسی ایران، غلامعباس توسلی و اهدای جوایز به ۴ رساله برتر در حوزه علوم تربیتی و روانشناسی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. یکی از سخنرانان این مراسم رضا داوری اردکانی استاد برجسته فلسفه بود که سخنانی اجمالی در خصوص تاریخ جامعه شناسی ایران و نقش غلامعباس توسلی در توسعه این علم در کشور داشت.

 

رئیس فرهنگستان علوم در ادامه افزود: کاری که دکتر کاردان برای علوم انسانی کرده بی نظیر است. او استاد تعلیم و تربیت بود و کتاب در تعلیم و تربیت ترجمه کرد اما آثاری هم در جامعه شناسی دارد مثل اولین کتاب جامعه شناسی اثر دورکیم که ایشان ترجمه کرد. در روانشناسی تربیتی و سیاسی و حتی در فلسفه اجتماعی هم کتابهای خوبی ترجمه کرده اند. همچنین دکتر کاردان الفت و انسی با علوم انسانی و اجتماعی داشتند و گذشته ایران را به خوبی می شناختند که این مسئله برای دانشمند علوم اجتماعی یک ضرورت است.

وی با اشاره به نقش تعلیم و تربیت در جامعه تاکید کرد: مرحوم کاردان به فکر تعلیم و تربیت بود و در این راه تلاش کرد. چیزی که در جامعه کنونی ما مغفول مانده است. متاسفانه ما به علوم اجتماعی کم اعتنا و گاهی بی اعتنا هستیم. برای جامعه توسعه نیافته، علوم اجتماعی اصل است. برای اینکه به ما می گوید جای چیزهایی را که اخذ می کنیم کجا قرار دارد. این علوم اجتماعی و علوم انسانی است که به ما این تعلیم را می دهند که کی و چه وقت چه باید کرد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی