صفحه اصلی یادداشت یادداشت پیرامون کمیته انتخاب روسای دانشگاه ها
یادداشت پیرامون کمیته انتخاب روسای دانشگاه ها مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

وقت شورا کمتر صرف می شود

از همان سال‌های ابتدای تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار بر این شد که رؤسای دانشگاه‌ها به پیشنهاد وزیر و تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب شوند. در این میان هرگز قصد شورا محدود کردن اختیار دولت نبود و شورا که وظیفه طراحی راه پیشرفت علم و بسط فرهنگ داشت، نمی‌خواست در عزل و نصب مقامات اجرایی که در حیطه مسئولیت دولت و رئیس جمهوری است دخالت کند بلکه بیشتر نظر این بود که تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی موجب افزونی اعتبار مقام ریاست دانشگاه شود و بعضی از اعضا می‌گفتند چه خوب است که حکم رئیس دانشگاه را ریاست جمهوری امضا کند.
من که از ابتدای تشکیل شورا تا کنون همواره عضو آن بوده ام کمتر به یاد می‌آورم که شورای عالی انقلاب فرهنگی به رئیس پیشنهادی وزرا رأی نداده باشد ولی متأسفانه در یکی دو سال اخیر اختلاف پدید آمده و بر اثر آن در حدود 30 دانشگاه کشور مدت‌هاست که با سرپرست اداره می‌شود. برای رفع این مشکل چاره‌ای اندیشیده بودند که یک هیئت 4 نفری (که رئیس هیئت نظارت و بازرسی هم به آن اضافه شد) به نمایندگی از شورای عالی پیشنهاد وزرا را بررسی کنند و اگر به اجماع رسیدند، رأیشان رأی شورای عالی باشد و اگر نرسیدند شورای عالی تصمیم بگیرند.امید است این کمیته که نماینده مناسب شورای عالی است، موفق باشد.واگذاری انتخاب و تعیین رؤسای دانشگاه‌ها به کمیته 5 نفری حتی اگر به سهولت نتواند تکلیف ریاست دانشگاه‌ها را معین کند، حداقل فایده‌اش این است که وقت اندک شورا کمتر صرف بحث‌هایی شود که بیشتر
سیاسی است و به نتیجه‌ای هم نمی‌رسد.امید است که کمیته منتخب مشکل دانشگاه را رفع کند.
 

نظرات  

 
0 #3 عبدالله 1394-03-19 11:49
( قسمت سوم )وضع و حال فرهنگ کوچه و خیابان و کلاس و مدرسه و دانشگاه هم که اظهر من الشمس و بی نیاز از استدلال و استشهاد است .
البته شاید همه ناشی از درک غلط ما از خودمان و جهان و نقش و جایگاهمان و تقلیدی بودن ناگریز و همچنین نامطلوب بودن صدر تا ذیل امورمان در هر دو ساحت فیزیک و متافیزیک است ؟!!گفتنی ها زیاد و آنچه نوشتم ارتجالی و فاقد طرح قبلی است و می تواند محل بحثی جدی با شواهد مفصل عینی باشد. یقینا جنابعالی که از ابتدا عضو شورای عالی بوده اید نسبت به این وضعیت از آغاز مسئول و مواخذید .نمی دانم چگونه استدلال خواهید کرد و آیا از رنج تامل در این باب آسوده خاطر هستید یا نه ؟!!تامل در آن و این برای من هولناک می نماید ، تا حال و قال جنابعالی چگونه باشد.زیاده عرضی نیست . بدرود وصد درود
نقل قول
 
 
0 #2 عبدالله 1394-03-19 11:48
(قسمت دوم )
از قریب 1900 مصوب شورا،تنها 200 الی 300 مصوبه زنده و با احتساب ناسخ ومنسوخ آن ، تعداشان به کمتر از 100 مصوب می رسد که تازه از میان آنها ، 10 تایشان هم قابلیت اجرا ندارد( کلیات ابوالبقا و بازنویسی ناشیانه قانون اساسی و چرک نویس های فربه دانشجویی است و فقط بدرد دکانداری و دفتر و دستک راه اندازی می خورد و عده ای عرض خود می برند و زحمت مردم می دارند و خود گویند و خود خندند.برای نمونه به خبر امروز پایگاههای اطلاع رسانی و رسانه ها توجه کنید که ظاهرا رییس دانشگاهی برای بازگرداندن بخشی از وجوه اختلاس خود به دانشگاه - پس از عزل -، پیرمردی را را به قتل رسانده و کلاهبرداری هم کرده و دو میلیارد بدهی ربوی به بار آورده است . باید به شورا دست مریزاد گفت که الحمدلله در سی سال گذشته تقریبا همه را تایید و تکریم کرده و هیچکس را رد و یا عزل نکرده و بر مصائب فرهنگ و فرهنگیان چشم بسته و در کنج عافیت خزیده است .
نقل قول
 
 
0 #1 عبدالله 1394-03-19 11:47
استاد محترم جناب آقای دکتر داوری
با سلام واحترام ، همانگونه که مستحضرید در کشورهای دولت زده و افزونه خوار ، همانگونه که در یونان مردم نان و فلسفه می خوردند ، مردم نان و سیاست می خورند . البته هم نسبت سفسطه با فلسفه و هم سیاست با سیاست بر شما روشن است و مرا بی نیاز از هرگونه زیاده گویی می کند . استاد محترم سوگمندانه باید اعتراف کنم که رییس هر جایی در چنین جامعه ایی ، هر کار که بخواهد تقریبا می تواند بکند یا نکند و قانون و مصوبه و آیین نامه و ...همانقدر بدرد می خورد که نمک طعام و چون جامعه ایی دچار فشار بود از آنهم طبیعتا منع می شود و قانون گریزی به قانون ستیزی مبدل و ارتقا می یابد و سنت معمول و رسم مالوف می شود . اغلب قریب باتفاق روسای دانشگاههای مادچار همین مشکل بعلاوه دهها مشکل دیگرند و شورای عالی جنبه تشریفات برای برخی بازنشستگان لازم الحرمه والحفظ است و بعضا پارلمان خصوصی و یا اختصاصی وزرا خاص یا روسای جمهور در هر دوره است . (پایان قسمت اول )
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی