صفحه اصلی
برنامه رئیس فرهنگستان علوم در پایان هفته مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 03 آذر 1393 ساعت 10:06

سخنرانی افتتاحیه همایش استاندارد

فرهنگستان علوم نخستین همایش استاندارد آموزش و آموزش استاندارد در چرخه آموزش کشور را 5 و 6 آذر 1393 برگزار می کند. دانشمندان و مدیران ارشد علمی و صنعتی کشور در همایش استاندار آموزش فرهنگستان علوم سخنرانی می کنند. هدف از برگزاری این همایش دستیابی به وضعیت فرآیند "4 الف" در چرخه آموزش کشور و تدوین و تبیین راهکارهای بنیادی در بنیانگذاری و اجرای این فرایند در کشور است. در این همایش مسئولان و نمایندگان وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط و فرهنگستان های کشور سخنرانان کلیدی هستند. همچنین به منظور جمع بندی در ارائه راهکارهای مناسب، میزگردی با شرکت وزرا و مسئولان محترم ذیربط در آموزش های بنیادی کشور در روز پنجشنبه 6 آذرماه 1393 از ساعت 14 الی 16 در فرهنگستان علوم برگزار می شود. گفتنی است رضا داوری اردکانی سخنران افتتاحیه این همایش است

 
در پی دعوت احمد مسجد جامعی صورت گرفت مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
جمعه, 30 آبان 1393 ساعت 13:35

حضور داوری در راسته انقلاب

طبق دعوت احمد مسجدجامعی قرار بر این بود که اعضای شورای اسلامی شهر تهران در کنار اهالی فرهنگ و ادب در هفته کتاب، به منظور حمایت از فرهنگ خرید کتاب و ترویج مطالعه مفید، روز پنجشنبه کتاب‌فروشی را تجربه کنند، در همین راستا صبح پنجشنبه 29 آبان احمد مسجد جامعی به همراه رضا داوری اردکانی با حضور در کتابفروشی های خیابان انقلاب از بخش‌های گوناگون این فروشگاه ها بازدید کردند. احمد مسجد جامعی در این فروشگاه فقط به گپ و گفت پرداخته و سعی کرده تا با روش‌های گوناگون به تبلیغ کتاب بپردازد. وی همچنین برای شروع کتافروشی گردی اش، انتشارات سخن، ناشر آثار رضا داوری اردکانی را برگزید و به همراه این فیلسوف معاصر ایرانی در فروشگاه انتشارات سخن حضور یافت.

 

 
برگزاری کنفرانس «فلسفه اسلامی در جهان معاصر» در مسکو مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 25 آبان 1393 ساعت 09:24

سخنرانی داوری اردکانی درباره بنیانگذار فلسفه اسلامی

به ابتکار بنیاد مطالعات اسلامی روسیه، روز 11 نوامبر 2014 انستیتو فلسفه آکادمی علوم روسیه میزبان کنفرانس بین‌المللی «فلسفۀ اسلامی در دنیای معاصر» بود. این کنفرانس به مناسبت پنجمین سال انتشار سالنامۀ فلسفۀ اسلامی «اشراق» و پنجمین سال تأسیس سری دانشگاهی «تفکر فلسفی در جهان اسلام» برگزار شده بود که با حضور رئیس فرهنگستان علوم ایران نیز همراه بود. کنفرانس با سخنرانی رئیس انستیتو فلسفۀ آکادمی علوم روسیه، عبدالسلام حسین اف آغاز شد. وی ضمن اشاره به اهمیت ویژه پروژۀ «اشراق» در بررسی میراث غنی فلسفۀ اسلامی بر تقویت روابط بین متفکران معاصر در سراسر جهان تأکید کرد و همکاری های علمی با دانشمندان ایرانی را بسیار ارزشمند خواند.

 

 
در وب سایت انتشارات سخن در دسترس است مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 25 آبان 1393 ساعت 08:51

صفحه ویژه آثار داوری اردکانی

استاد دانشگاه تهران در چند سال اخیر آثار و تالیفات خود را برای نشر به انتشارت سخن که از قدیمی ترین بنگاه های نشر در کشور محسوب می شود می سپارد. نخستین کتاب رضا داوری اردکانی که توسط این انتشارات چاپ شد مجموعه مصاحبه های روزنامه نگاران ایرانی با او با عنوان «عقل و زمانه» و آخرین کتاب نیز مجموعه میزگردهای نامه فرهنگ با عنوان «نگاهی نو به فلسفه و فرهنگ» است. اکنون انتشارات سخن صفحه ای را در وب سایت خود به آثار رضا داوری اردکانی اختصاص داده اند که در آنجا می توان به تصویر روی جلد کتب و همچنین معرفی مختصری از آنها را دید. علاقمندان می توانند برای آگاهی از لیست کتب استاد دانشگاه تهران در انتشارت سخن روی نام دکتر داوری در سطر بعدی کلیک کنند.

رضا داوری اردکانی

 

 
شماره جدید گفتمان الگو منتشر شد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه, 21 آبان 1393 ساعت 15:47

داوری روی جلد شماره پنجم

«توسعه و پیشرفت» سوژه اصلی شماره پنجم مجله گفتمان الگو است که در گفت‌وگو با رضا داوری اردکانی، شهریار زرشناس، مهدی فیروزان، فهیمه مخبر دزفولی، مهدی نصیری، حکمت‌الله ملاصالحی و ... مورد بررسی قرار گرفته است. در این شماره پرونده ویژه‌ای نیز درباره نواندیشی دینی با پاسخ‌های مصطفی مهرآیین، محمدعلی عبداللهی، سیدحمیدرضا حسنی، سیدمحمدعلی ایازی، حجت‌الاسلام سیدمحمد موسوی بجنوردی و آیت‌الله محمد گرامی منتشر شده است. از مهم‌ترین مباحث شماره پنجم، صحبت درباره بحث سنت‌گرایی و توسعه است که در آن برخی اساتید درباره سنت و تقابل با مدرنیته همچون مهدی نصیری صحبت کرده و برخی نیز چون  علی‌اکبر رشاد تضاد سنت غربی و مدرنیته غربی را بررسی کردند، همچنین مباحثی نیز درباره سخنان دکتر نصر درباره سنت و مدرنیته بیان شده و افرادی چون سروش دباغ آن را نقد کرده‌اند.

 

 
صفحه رسمی استاد دانشگاه تهران راه اندازی شد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه, 21 آبان 1393 ساعت 09:33

داوری را در اینستاگرام دنبال کنید

علاقمندان حوزه فلسفه و علوم انسانی کشور می توانند رضا داوری اردکانی را در اینستاگرام نیز دنبال کنند. پیرو فراگیری رسانه های آنلاین و لزوم ارتباط موثر و مداوم با مخاطبان، صفحه رسمی استاد دانشگاه تهران در شبکه اجتماعی اینستاگرام راه اندازی شد. دوستداران آراء و اندیشه های داوری اردکانی می توانند از طریق این صفحه از آخرین آثار و همچنین اخبار مربوط به فعالیت های علمی ایشان با خبر باشند. نخستین تصویر صفحه رضا داوری اردکانی در اینستاگرام مربوط به سفر وی به روسیه و حضور در سفارت ایران در مسکو می باشد. شایان ذکر است رئیس فرهنگستان علوم برای شرکت در همایشی که با همکاری بنیاد مطالعات اسلامی روسیه با همکاری انستیتو فلسفه‌ آکادمی علوم روسیه تحت عنوان «فلسفه در جهان معاصر» برگزار می شود به مسکو سفر کرده است.

 
در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه, 21 آبان 1393 ساعت 09:20

غرب زدگی و توسعه؛ درنگی بر اندیشه‌های رضا داوری اردکانی

«غرب زدگی و توسعه؛ درنگی بر اندیشه‌های دکتر رضا داوری اردکانی» عنوان سخنرانی دکتر محمدتقی طباطبایی است که دوشنبه 26 آبانماه 1393  از ساعت 10 تا 12 در سالن ادب پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.

گروه گروه تاریخ وتمدن غرب پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی از علاقه مندان جهت شرکت در این سخنرانی دعوت کرده است.

محل برگزاری: بزرگراه کردستان، نبش خیابان 64 غربی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، طبقه دوم. سالن ادب.

 
برگزاری نشستهای علمی در دانشگاه های شهر آستانا مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 19 آبان 1393 ساعت 09:04

داوری در میان دانشجویان قزاق

در پی حضور رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم در قزاقستان و برگزاری برنامه ها و نشست های علمی در دانشگاه های این کشور، به همت رایزنی فرهنگی سفارت ایران نشستی علمی در دانشکده حقوق شهر آستانا و یک نشست در دانشگاه اوراسیای قزاقستان برگزار گردید. در این نشستها که با حضور رضا داوری اردکانی، اصغر صابری رایزنی فرهنگی ابراهیم هادوی معاون سفارت ایران در قزاقستان و اساتید و دانشجویان و مسئولین دانشگاه برگزار شد، داوری در نشست دانشکده حقوق به رابطه فلسفه و حقوق و در دانشگاه اوراسیا به بررسی اندیشه های فلسفی و عرفانی فارابی پرداخت.

 

 
به همت نشر رستا و به قلم رضا داوری اردکانی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 19 آبان 1393 ساعت 08:20

چاپ دوم کتاب هنر و حقیقت

چاپ دوم کتاب« هنر و حقیقت به ضمیمه ویتگنشتاین متفکر زبان» نوشته دکتر رضا داوری اردکانی توسط نشر رستا در ۲۴۸ صفحه منتشر شده است. فهرست مطالب کتاب بدین شرح است: هنر: هنر چیست و با فرهنگ چه نسبت دارد؛ گفتاری در فلسفه، هنر و زیبایی؛ ملاحظاتی دربارۀ نقد شعر و ادبیات؛ هنر و نسبت آن با عالم اسلامی؛ مقام هنر در فلسفۀ اسلامی؛ هویت هنر امروز؛ دربارۀ نقد هنر؛ تفکر و هنر؛ هنر و حقیقت؛ در انتظار هنر. زبان و ادبیات: فلسفۀ زبان غیر از علم زبان‌شناسی است؛ زبان و ادبیات؛ زبان و فرهنگ؛ دربارۀ ادبیات. ضمیمه: ویتگنشتاین متفکر زبان.

 

 
برگزاری کنفرانس بين‌المللی «فلسفه در جهان معاصر» در روسیه مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 19 آبان 1393 ساعت 08:12

داوری در مسکو

رضا داوری اردکانی برای شرکت در همایشی که با همکاری بنیاد مطالعات اسلامی روسیه با همکاری انستیتو فلسفه‌ آکادمی علوم روسیه تحت عنوان «فلسفه در جهان معاصر» برگزار می شود به مسکو سفر کرده است. این کنفرانس بين‌المللي كه روز 11 نوامبر 2014 برابر با 20 آبان 1393 در سالن کنفرانس انستیتو فلسفه‌ي آکادمی علوم روسیه در مسکو، آغاز به کار خواهد كرد، به پنجمین شماره‌ي سالنامه‌ي فلسفه‌ي اسلامی «اشراق» و پنجمین سال نشر سری دانشگاهی «تفکر فلسفی در جهان اسلام» اختصاص داده شده است.

 
<< شروع < قبلی 21 22 23 24 25 26 27 28 29 بعدی > انتها >>

صفحه 27 از 29